fbpx

Program ZERO WASTE by NBM

DATA: 9 czerwca 2021 Przez :

Kupowanie kosmetyków w jednorazowych opakowaniach, niestety przyczynia się do zaśmiecania najpiękniejszych miejsc naszej planety. Dlatego, tworząc markę NBM, od początku starałam się zmniejszać wpływ naszych kosmetyków na środowisko. Po ponad roku działania, poznawania Waszych oczekiwań oraz określania naszych możliwości, jestem gotowa przedstawić Wam nasz nowy program ZERO WASTE by NBM!

Głównym założeniem idei ZERO WASTE jest wykorzystanie zasobów, bez ich marnowania. Ograniczenie produkcji śmieci do minimum oraz maksymalne wykorzystanie surowców, poprzez nadanie im nowego życia. Wskazówką, jak żyć zgodnie z ideą ZERO WASTE jest tzw. zasada 5R (z ang.) :

  • refuse – odmawiaj
  • reduce – ograniczaj
  • reuse – wykorzystaj ponownie
  • recycle – recyklinguj
  • rot – kompostuj

W oparciu o zasadę 5R, udało nam się wypracować sposoby na maksymalne ograniczenie odpadów związanych z produktami NBM! Dowiedz się, jak wspólnie dbamy o środowisko:

Refuse – odmawiaj

Od samego początku istnienia marki, wiedziałam, że nie będziemy pakować produktów w folię ani plastik. Odmówiłam wykorzystywania tańszych opakowań z tworzyw sztucznych, na rzecz droższych – szklanych słoików, butelek oraz wyłącznie papierowych opakowań na mydła. Ta decyzja, znacznie zmniejsza ilość plastiku trafiającego z pracowni NBM do środowiska!

Reduce – ograniczaj

Ograniczamy ilość „warstw” opakowań – trzymamy się niezbędnego minimum. NIE PAKUJEMY szklanych buteleczek w dodatkowe kartoniki, zabezpieczone folią. NIE ZAWIJAMY mydeł w warstwy papieru, naklejek i folii. Ograniczamy ilość drukowanych materiałów reklamowych, których „życie” trwa kilka sekund. NIE ROZRZUCAMY tysięcy ulotek ani katalogów, rozdajemy jedynie małe wizytówki, które pozwalają Wam nas znaleźć w Internecie. Zdajemy sobie sprawę, że chcecie wiedzieć jak najwięcej o naszych produktach, firmie oraz wartościach, dlatego kierujemy Was do naszego ZERO WASTE-owego źródła informacji, czyli do strony internetowej niebylemydlo.pl 🙂

Reuse – wykorzystaj ponownie

Najtrudniejszym krokiem było opracowanie sposobu na ponowne wykorzystanie opakowań po kosmetykach. Zarówno ograniczenia prawne, jak i nasze ograniczenia produkcyjne, uniemożliwają nam ponowne napełnienie buteleczek i słoików masą kosmetyczną czy olejami. Wobec tego – nawiązaliśmy współpracę z lokalną manufakturą świec, która napełnia odzyskane słoiki pachnącym woskiem sojowym! 🙂

Teraz możecie odsyłać do nas puste słoiki po kosmetykach, a my przekażemy je Oli z Hoca Candle, do ponownego wykorzystania 🙂

Butelki po olejach możecie samodzielnie wykorzystać jako ekologiczne „dyfuzory” do olejków eterycznych – wystarczy, że wsadzicie do nich patyczki do szaszłyków i polejecie kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego. Kilka ciekawych zapachów już niebawem pojawi się w naszej ofercie!

Zwrot szklanych słoików: prosimy o odsyłanie co najmniej 6 słoików na raz, by minimalizować ślad węglowy. Na paczce napisz „zwrot opakowań”. W kartoniku, oprócz opakowań umieść karteczkę ze swoim adresem e-mail. Gdy słoiki do nas dotrą, na podany adres e-mail otrzymasz unikalny kod rabatowy do wykorzystania w naszym sklepie internetowym. 🙂

Adres wysyłki: Niebylemydło Kosmetyki Naturalne, ul. Nadtorowa 14B, 72-200 Nowogard

Recycle – recyklinguj

Wszystkie pozostałe materiały opakowaniowe, wrzucamy do odpowiednich pojemników do segregacji odpadów:

  • nakrętki, pompki, plastikowe i aluminiowe elementy pipet oraz naklejki – do tworzyw sztucznych,
  • papierowe opaski na mydło, papierowe torebki oraz karton po przesyłce – do papieru
  • szklane pipety od olejów (szklaną rurkę można łatwo odczepić od nakrętki) – do pojemnika na szkło.

W ten sposób, każdy element opakowania po naszych kosmetykach trafia do odpowiednich firm zajmujących się przetwórstwem śmieci i może zostać przetworzony i wykorzystany ponownie.

Rot – kompostuj

Choć kompostowanie trudno odnieść do kosmetyków, możemy Was zaskoczyć. 🙂 W niektórych naszych kosmetykach znajduje się materiał roślinny – płatki kwiatów, mielone pestki moreli i ziarna kawy. Każda z tych drobinek samoistnie ulega rozkładowi, bez względu na to, gdzie trafi z wodą z odpływu. 🙂 Wszystkie nasze produkty są całkowicie biodegradowalne i rozkładają się w środowisku.

Program ZERO WASTE by NBM

Dodatkowym działaniem proekologicznym naszej marki, jest kupowanie surowców do produkcji od lokalnych, polskich dostawców. Dzięki temu ograniczamy ślad węglowy i ilość zamawianych paczek.

Na każdym kroku staramy się zmniejszać nasz wpływ na środowisko – produkujemy tyle ile aktualnie potrzeba i sprzedajemy świadomie, bez wyprzedaży i sztucznego napędzania konsumpcjonizmu. Zachęcamy Was do podjęcia z nami działań ZERO WASTE by NBM! 🙂 Jeżeli macie dla nas jakieś wskazówki, co jeszcze możemy usprawnić w działaniu naszej manufaktury, koniecznie napiszcie w komentarzu! Zapraszam do dyskusji 🙂

Pozdrawiam,

Patrycja 🙂

Share this:
NIEBYLEMYDŁO – kosmetyki naturalne
0 thoughts on “Program ZERO WASTE by NBM”

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Likwidacja sklepu!
Darmowy kurier do zamówień powyżej 160 zł

X